Bilgisayar Parçaları

BİLGİSAYAR ÇEŞİTLERİ

 1)Masa üstü bilgisayar


2)Laptop(Diz üstü bilgisayar)

 

Bilgisayarın Temel Parçaları
Bilgisayarın Bütün Parçaları
 
BİLGİSAYARIN BÜTÜN PARÇALARI

Bir PC'nin temel parçaları şunlardır:

• Kasa
• Monitör
• Klavye
• Fare

Bilgisayara başka cihazlar da bağlanabilir:

• Yazıcı
• Tarayıcı
• Modem
• CD ve/veya DVD okuyucu
• CD yazıcı

Multimedya özelliklerinden yararlanmak için bir bilgisayara şunlar da eklenebilir:

• Hoparlörler
• Mikrofon
• Dijital fotoğraf makinesi
• Dijital video kamera

 

Bilgisayarın diğer parçaları

İŞLEMCİ(CPU)

İşlemci bilgisayarınızın beyni durumundadır.Tüm işlemler işlemci tarafından yönetilmektedir.
İşlemcide önemli olan işlemcinin hızı ve önbelleğidir.İşlemci hızı ne kadar fazlaysa işlemciden o düzeyde verim alırsınız.Eğer işlemci çift veya 4 çekirdekse yazanı o katla çarpmak gerekirki gerçek işlemci hızı bulunabilsin ; c2d e8400 3ghz [3x2:6ghz..]

Cache(önbellek) : Genelde bilgisayarın daha hızlı açılması daha hızlı işlem görmesi gibi durumlarda yararlıdır…

Dünya çapında şuan 2 büyük işlemci üreticisi bulunmaktadır.ßunlar ; İNTEL ve AMD dir.

 

NTEL

Dünya üzerinde AMD ye göre çok İntel işlemci tercih edilmektedir.Bunda performans testlerinde intelin üstün gelmesinin önemi büyüktür.
İntel 478 , 775 , 1366 pin olarak 3 nesil işlemci değiştirmiştir.(Diğer eskilere girmiyorum).Şuan genel olarak 775pin İşlemciler kullanılsada Core i7 işlemci teknolojisiyle beraber 1366pin e geçilmektedir.

İntelin tek , 2 , 4 çekirdekli işlemci modelleri bulunmaktadır.

Tek çekirdek : İntel Pentium 4 , İntel Celeron…

Çift çekirdek : İntel Core 2 duo(c2d) , Dual Core = İntel c2d e5200 ,c2d e7200 ,c2d e8500 , İntel D e2200….

4 çekirdek : İntel Core 2 Quad.(c2q)(quad core) = İntel q66 00 , q9650

Core i7 : İntelin yeni nesil işlemci teknolojisidir.Şuan için 4 çekirdekli olanları üretilmiştir.Fakat ilerde 8 ,16 çekirdek olanlarıda üretilebilir(8çekirdekli açıklandı.)
= intel core i7 920 , core i7 Extreme 965…AMD

İntel’e göre daha az kullanılan bir işlemci türü olmasına rağmen son yıllarda müthiş bir atak içerisindedir ve intelle yarışabilecek düzeyde işlemciler üretmeyi başarmıştır..
Amd markasınında intel gibi tek , 2 , 4 çekirdekli işlemci türleri bulunmaktadır.

Tek çekirdek : Amd Sempron , Athlon 64
Çift Çekirdek : Amd Athlon 64 Dual x2 = Athlon 64 x2 Dual 5200+…
3 çekirdek : Amd Phenom x3(trible core) = Phenom x3 trible core 8650…
4 çekirdek : Amd Phenom x4(quad core) = Phenom x4 9650…

Phenom II : Amd’nin yeni nesil işlemci türüdür.Phenom II x4 920 , phenom II x3 710..

ANAKART(Mainboard)

Bilgisayarın monte edildiği tabandır.Bilgisayarın diğer bileşenleri(işlemci , ekran kartı , ram …)bu kartın üzerine kurulur…Anakartlar amd uyumlu ; intel uyumlu olarak işlemci uyumuna göre ayrılmaktadır.Anakart alınırken dikkat edilmesi gerek nokta eğer intel işlemci için alınacaksa intel chipsetli veya Nvidia olmalı çünkü diğer chipsetler çok düşük performans vermekte.Aynı şekilde AMD için ise AMD chipset veya Nvidia chipsetli olmalı..

Dikkat edilmesi gereken nokta chipset ; anakartın markası değildir.Marka üretici durumundadır.Chipset sahibi ise sadece chipsetini(yonasını ) üretir..Anakart markası olarakta başta gelen Markalar : Asus ,Gigabyte , MSI , Intel , Foxconn , Biostar……

FSB : Front Side Bus(veriyolu hızı) : Veri aktarma hızıdır..İşlemciler 800mhz , 1066mhz , 1333mhz…… şeklinde fsb’lere sahiplerdir.Alınacak olan anakart , alınacak işlemcinin fsbsini desteklemesi gerekir…

RAM

Random Access Memory(gelişigüzel kullanılan hafıza).En sade anlamıyla bilgisayarın hızlanmasında rol oynar.Bilgisayar için en önemli parçalardan birisidir.Fiziksel bellek olarakta geçebilir.Özelliklerle oyun ve programlarda en düşük 256mb , 512mb , 1gb ram gibi şeyler yazar.
[1024mb : ~1gb]
DDR , DDR2 ,DDR3 ,SDRAM , RDRAM …… gibi türleri vardır.Ençok kullanılanı ddr2 olmasına karşın İntel core i7 sistemleri ddr3 desteklediği için yavaştan ddr3 e geçilmektedir.

Ram’de önemli olan bellek miktarının yanında Hızıdır.(mhz’si)
DDR2 için 533 , 677 , 800 , 1066 , 1200mhz ram türleri vardır.Fakat bunların anakart tarafından desteklenmesi gerekmektedir.Anakartta ddr2 677mhz, 800mhz gibi yazılar bulunur.Bu anakartın Maximum ram frekans desteğidir…Ayrıca eğer birden fazla ram takılırsa , ramlerin aynı frekansta olmasına dikkat edilmesi gerekmektedi. [ anakart üzerindeki ram slotu kadar ram takılabilir.Anakart max desteğine kadar]

Ramlerin soğutuculu modelleride vardır resimdeki gibi eğer üstünde ek bi metal parça gibi bir şey varsa soğutuculu ramdir.

Kingston , Hi level , Mushkin , OCZ , A-DATA gibi markalar önde gelenlerdir. Son zamanlarda performans Ram leri olarakta soğutuculu kaliteli ramler üretilmiştir. Kingston HYPERX , OCZ PLATİNİUM gibi..


EKRAN KARTI

En sade şekliyle Ekrana görüntüyü sağlayan karttır.Anakartın üzerinde entegre olabileceği gibi genelde harici olarak kullanılır.Özellikle oyunların yüksek detaylarda rahatça oynanabilmesi için gereklidir.
Günümüzde en yaygın PCI Express(yeni nesil) ekran kartları kullanılmaktadır.Bunun yanında AGP dediğimiz ekran kart türleride vardır.AGP türündeki ekran kartları genelde eski anakartlara uyumludur.Anakartın özellikleri arasında “Ekran Kartı Yuvası(AGP , PCIe)” ne ise ona göre ekran kartımızı almalıyız.
Ekran kartlarında önemli olan Bellek miktarından çok Bit’i ve DDR sayısıdır
Örn : 256mb 256bit bir ekran kartı 512mb 64bit bi ekran kartından çok daha iyidir.
Ayrıca ekran kartı alan arkadaşların şunada çok dikkat etmesi gerekir PSU yeterliliği.Ekran kartları çok ciddi manada güç ister.Özellikle yeni ekran kartları.Bunun için ekran kartının kalitesine göre PSU ‘nuzda o derecede kaliteli olması gerekir.ÖRN; Nvidia gtx295 ekran kartını , 300w ‘lık bir psu lu bilgisayara takarsanız.Bilgisayarda ciddi sorun oluşabilir..


Ekran kartı chipi üreticisi olarak dünyaçapında 2 dev firma vardır.Bunlar Nvidia ve Ati Markalarıdır..

Fakat bu markalar ekran kartı üreticisi değildir ekran kartına chipseti yani beyni sağlayan markalardır.Ekran kartı üreticisi olarakta önde gelen markalar : Sapphire , Palit , Zotac , MSI , PowerColor , Evga……NVIDIA

Uzun zamanlar dünyada ekran kartı denilince ilk akla gelen chipset üreticisidir.Son yıllarda AMD nin Ati firmasını almasıyla Ati yükselişe geçmiştir ve atiyle büyük bir rekabet içerisine girmiştir…PhsyX , PureVideo,Cuda gibi büyük yeni teknolojileri geliştirmiştir.ATI

Son yıllarda büyük bir hızla gelişim gösterek kaliteli ekran kartları üretmiştir.Özellikle Multimedya alanında ekran kartları performansları çok yüksektir…
HARDDİSK(SABİT DİSK)

En sade şekliyle bilgisayarın kapatisesini belirtmektedir.Harddiskte önemli olan kapatise miktarı başta olmak üzere , cache(önbellek) , rpm(devir sayısı)’dır…Bilgisayara Sata olarak yada İde olarak bağlanır..Sata yeni nesildir ve İde ye göre hem daha uygun hem daha iyidir.

SAMSUNG , SEAGATE , WESTERN DİGİTAL , MAXTOR , OCZ önde gelen markalardır…OPTİK SÜRÜCÜ(CD-DVD)

Bilgisayarda dvd ve cd okumaya yarayan parçadır…IDE ve SATA olarak 2 çeşit bilgisayara bağlanma şekli vardır[az da olsa usb.].Yeni nesil yüksek kapatiseli bluray cd okuyucu/yazıcıları çıksa bile hem fiyatı hemde cd fiyatları çok yüksek olduğundan tutulmamıştır…Marka bazında ; LG , SAMSUNG , SONY , PHILIPS , NEC…

KASA

Bilgisayarın monte edildiği kutu şeklindeki en dış parçadır…Kasada dikkat edilmesi önemli olan pek fazla şey yoktur ama yinede USB giriş sayısı vs. önemli sayılabilir.
PSU(GÜÇ KAYNAĞI)

Bilgisayara gerekli olan gücü sağlayan parçasıdır.Kasanın genelde üst arka köşesine monte edilir.PSU da önemli olan PSU nun güç miktarıdır(400w,520w,650w…).Yeni nesil işlemciler ve ekran kartlarının olduğu kasalar genellikle güçlü bir psu ister.Bundan dolayıda eğer iyi bir ekran kartı veya işlemci alıyorsanın iyi bir güç kaynağınızın olması gerekir.(özellikle ekran kartları için).PSU olarak iyi markalara şunları sayabiliriz : HighPower , Thermaltake , Silverstone , CoolerMaster , Tagan , OCZ……


_____________________________________________


Yazılar ve resimler bana ait değildir alıntıdır.Emek hırsızlığı yapmak istemiyorum

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !